Przygotowanie do sezonu narciarskiego
Narciarstwo tak jak każda dyscyplina sportowa niesie ze sobą plusy i minusy, poza doskonałą zabawą pozwala na swojego rodzaju zahartowanie organizmu i jego wzmocnienie, ale także może prowadzić do przeciążeń, a nawet do urazów.
Co zatem zrobić, aby narciarstwo nam sprzyjało?
Jak wykorzystać zalety tego sportu i co w chwili kiedy dojdzie do urazu?
Odpowiedz jest prosta: do każdej aktywności fizycznej trzeba się odpowiednio przygotować. Zwłaszcza do narciarstwa zjazdowego, ponieważ jest to dyscyplina sezonowa, przez co niesie ze sobą konsekwencje „przestojów”. Charakterystyczne dla tego sportu są także przeciążenia. Najbardziej narażone są stawy kolanowe, kręgosłup lędźwiowy, a także podudzie i piszczele, które przyjmują duży nacisk związany z ułożeniem kątowym (pochylenie sylwetki). Mięśnie narażone na przepracowanie to „stabilizatory” stawu kolanowego – mięśnie: naprężacz powięzi szerokiej, czworogłowy uda, pośladkowe, podkolanowy; innymi mięśnie: czworoboczny grzbietu, skośne brzucha, biodrowo lędźwiowe, a także prosty pleców i czworoboczny. Duża dynamika predysponuje do urazów wynikających z braku kontroli nad prędkością i w efekcie upadku. Urazy te zaliczane są do wysokoenergetycznych, czyli takich kiedy na tkankę działają duże siły pozaosiowe. Dlatego tez należy się przygotować do kolejnego sezonu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienie urazów. Zaczynając nowy sezon narciarski należy zadbać o podstawowe elementy takie jak:
Wzmocnienie mięśni nóg
Mięśnie, które oddziałują na najbardziej narażony staw kolanowy można podzielić na cztery grupy w zależności od funkcji (przywodziciele, odwodziciele, zginacze i prostowniki). Każda z tych grup mięśniowych powinna ściśle współpracować z innymi, dlatego konieczny jest odpowiedni trening zarówno statyczny jak i dynamiczny oraz taki, który aktywuje duże partie mięśniowe.
Poprawa koordynacji
Dynamika sportu i przesunięcie środka ciężkości wymusza zmianę postawy ciała. Sylwetka narciarza jest znacząco zmieniona w porównaniu z tą, którą przyjmujemy na co dzień. Ta zmiana wpływa na koordynację ruchów wykonywanych podczas zjazdu, dodatkowo szybkie podejmowanie decyzji uzależnione od warunków środowiska i prędkości narciarza wymusza szybką reakcję organizmu, co możliwe jest dzięki wytrenowaniu i odpowiedniemu przygotowaniu do sezonu zjazdowego.
Poprawa stabilizacji i propriocepcji
Propriocepcja, czyli czucie głębokie jest zdolnością układu nerwowego do odczytywania ułożenia poszczególnych części ciała w przestrzeni. Pracując nad poprawą czucia głębokiego przygotowujemy organizm na reakcje podczas zmiennych warunków podłoża, dzięki temu nie musimy zauważać każdej nierówności stoku lub zmiany gęstości czy lepkości śniegu. Dobre „czucie trasy” pozwala nam na bezpieczną jazdę ale także na rozwinięcie większej prędkości.
Stabilizacja – tu w kontekście mięśniowym odnosi się zarówno do całej sylwetki jak i do poszczególnych stawów. Szczególnie ważna jest stabilizacja stawu kolanowego, centrum ciała oraz mięśni głębokich stabilizujących tułów.
Trening dynamiczny – przygotowanie motoryczne
Ten rodzaj treningu ma na celu poprawę ogólnie pojętej kondycji i zachowań na stoku, a także wypracowanie wytrzymałości siłowej dla efektywniejszych zjazdów. Dobre przygotowanie zapewnia swobodę zjazdu nawet w trudnych warunkach i wydłuża czas spędzony na stoku, przez zmniejszenie zmęczenia i lepszą tolerancję wysiłku fizycznego.
Profilaktyka urazów i przeciążeń
Minimalizacja kontuzji i urazów podczas dyscypliny polega na przestrzeganiu pewnych zasad np. wykonaniu rozgrzewki przed pierwszym zjazdem, a czasem nawet przed kolejnymi, dostosowanie prędkości, aby bez problemu zahamować w razie konieczności, odpowiednia regeneracja organizmu – aktywny odpoczynek oraz rozciąganie i rolowanie. Wpływ na urazowość ma również ilość i jakość przyjmowanych płynów, a także dieta, ilość snu, przygotowanie do podjęcia wysiłku – trening narciarski, dobór sprzętu i warunki środowiska zewnętrznego (trudność stoku czy temperatura). Pamiętajmy, że dbałość o każdy z elementów, na który możemy wpłynąć warunkuje zmniejszenie ryzyka urazu, ale nigdy go nie wyklucza.
Trening motoryczny przygotowujący do sezonu narciarskiego pod okiem wykwalifikowanego FIZJOTERAPEUTY odbywa się w każdy wtorek i piątek o godz. 18:00!
Koszt zajęć już od 20 zł.
Zapisy oraz więcej informacji pod nr 608 088 088, ZAPRASZAMY