Masaż sportowy
Podejmując aktywność fizyczną czy to w formie profesjonalnej czy rekreacyjnej– stawiamy sobie cel. Zakładamy plany treningowe, które mają nas doprowadzić do uzyskania upragnionego efektu . By postępował progres w ogólnopojętej kondycji, ważnym jest racjonalne zwiększanie obciążeń treningowych.
Nawet umiarkowane obciążenia którym poddawany jest organizm wymagają tego, byśmy pozowlil ciału odpocząć i zregenerować się, by możliwy był zdrowy dla organizmu progres obciążeń . Istonym więc elementem treningów jest proces odnowy biologicznej, której najefektywniejszym elementem jest masaż.
Co daje masaż sportowy?
Masaż sportowy pomaga nam w regeneracji zmęczonych mięśni, likwiduje ból powstały podczas treningu, przyśpiesza proces regeneracji i odpoczynku nawe 3-krotnie, wpływa na utrzymaie gibkości ,elastyczności a nawet szybkości . Przed startem lub treningiem może być podstawą rozgrzewki (bez ubytków energetycznych dla zawodnika). Pomaga tez w regeneracji psychcznej – rozluźnia, motywuje. Jest efektywnie wykorzystywany w prewencji powstawania urazów, ale także wspomaga proces rehabilitacji gdy dojdzie do uszkodzenia.
Masaż sportowy oddzialuje nie tylko na układ kostno-mięśniowy, ale także na układ nerwowy, krążenia, oddechowy, moczowy . Mechaniczne bodźce rozszerzają naczynia krwionośne, czego wynikiem jest poprawienie ukrwienia całego organizmu, przyśpieszony jest transport tlenu i wydalanie produktów metaboliczyc h, pobudzony jest także przepływ w naczyniach limfatycznych.
Podczas intensywnego masażu dochodzi do złuszczenia martwej warstwy naskórka, co zwiększa oddychanie skórne, poprzez poprawę pracy gruczołów wydalniczych, które umiejscowione są w skórze. Pozytywnie wpływa to na bardzo ważny proces zachodzący w organizmie- termoregulację. Masaż okolic stawowych powoduje zwiększenie elatyczności tkanek , pobudzenie prioprocepcji (czucia głębokiego) stawu i zwiększenie transportu produktów przemiany materii.
Podczas masażu działając bezpośrednio na mięśnie poprzecznie-prążkowane szkieletowe mamy wpływ na mięśnie gładkie a nawet mięsień sercowy. W zależności od rodzaju masażu możemy obniżyć lub zwiększyć napięcie mięśniowe. Już nawet 5 minutowy masaż (w porównaniu z biernością) zwiększa gotowość zmęczonego mięśnia do pracy nawet 3krotnie. Masaż dużych grup mięśniowych pozwala zmiejszyć zakwaszenie wysiłkowe organizmu.
Z masażem wiąże się zwiększenie przeplywów krwi i limfy w wyniku czego zwiększa się ukrwienie m.in. ukłądu pokarmowego co skutkuje przyśpieszeniem procesów wchłaniania i wydalania, przyśpieszeniem metabolizmu.
Masaż indywidualnie dobrany do potrzeb klienta, rodzaju jego aktywności i osobniczych uwarunkowań jest drogą do sukcesu terapeutycznego.
Wskazania do masażu sportowego
- profilaktyka urazów
- przypieszenie regeneracji mięśni
- zwiększenie elastyczność mięśni
- ból potreningowy
- uczucie zmęczenia (także psychicznego!)
- przygotowanie do wysiłku
- urazy
- zwiększone napięcia mięśniowe
- zaburzone zakresy ruchów
Przeciwwskazania do masażu sportowego:
- zapalenie żył
- otwarte rany/zmiany dermatologiczne
- zwiększona temperatura ciała
- stany zapalne stawów/ mięśni
- świeże zrosty po załamaniach
- świeże urazy- krwawe wylewy o mięśni i stawów ( do 3 dni po urazie)
- nieunormowane nadciśnienie
- tętniak
- choroba nowotworowa
- ciąża
- choroba wrzodowa z krwieniem